Nehoda v Kolíně znovu a správně

phpRS

Dnešní datum: 16. 12. 2018   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |    

  Hlavní menu

kulatý roh
Hlavní stránka
Služby - balení ZP
Oblečení
Team(Kdo jsme)
Seznam rubrik
Ankety
Kontakty

Download
Linky
TOP 15

Personalizace
Rozšírené vyhledávání

  Vyhledáváníkulatý roh

Hledání na KeepFalling.cz* Nehoda v Kolíně znovu a správně
Vloženo 20. 07. 2006 (3590 přečtení)

Za původní verzi se omlouvám Jardovi Jírovi a paraškole Impact. Zpráva se týká pouze paraodboru Kolín a ne ostatních subjektů, které nezávisle působí na letišti v Kolíně.

Roman Štengl


Dne 15.07.2006 organizoval paraodbor Kolín seskoky parašutistů svých členů. Seskoky byly prováděny z letounu L 60. První dvě výsadky z L-60 byly provedeny bez závad.Ve třetí výsadce byl zařazen parašutista který prováděl svůj 10 seskok, parašutista nebyl držitelem průkazu parašutisty , ale seskoky prováděl formou základního výcviku. Prvních 9 seskoků absolvoval v konfiguraci – uvázaný kontejner.
Na 10 seskok byla zvolena metoda IAD (nebyl získán žádný doklad o vyškolení poškozeného parašutisty na tento druh seskoku).
Parašutista se ve výši 1000 m nad terénem postavil na stupačku letounu.
Výsadkový průvodce uchopil madlo (plastovou trubici) výtažného padáčku. Parašutista odskočil a výsadkovému průvodci zůstalo v ruce madlo (plastová trubice) které se z výtažného padáčku vytrhlo. Parašutista v rotaci padal až na zem.
Při ohledání na zemi bylo zjištěno, že parašutista neprovedl žádný úkon pro otevření záložního padáku. Zabezpečovací přístroj MPAAD byl nalezen ve vypnutém stavu (nemohl tudíž aktivovat záložní padák). Výtažný odhazovací padáček byl špatně připojen – do úvazu nebyl zapojen středový tkaloun. Výsadkový průvodce si parašutistu nepřevzal od dozorčího ustrojování nebo jeho instruktora. Nebyl držitelem oprávnění IAD a jeho postup při výskoku poškozeného parašutisty nebyl správný.
Řídící seskoků – podepsal se v knize jako instruktor poškozeného parašutisty. Nezabezpečil provedení kontroly ustrojení před nástupem do letounu a pustil poškozeného parašutistu na seskok bez podpisu (v knize seskoků) v kolonce dozorčího ustrojování. Dovolil provést seskok IAD s vědomím, že v daném paraodboru není nikdo držitelem této kvalifikace.

Přemek NOSEK
Hlavní inspektor para
Aeroklub ČR


( Počet komentářů: 24 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.