WORLD PARACHUTING CHAMPIONSHIPS 2006

Autor: Roman (mailto:roman@keepfalling.cz), Téma: Články
Vydáno dne 11. 08. 2006 (6939 přečtení)
Od 5-11.8. proběhlo Mistrovství světa ve skupinové akrobacii a art disciplinách, tentokrát v Géře.

photo
Česká republika měla zastoupení ve skupinové akrobacii čtyřčlenných družstev - SKYSERVICE RW4
Nahoře zleva : Jiří Jirman, Zbyněk Živný, Honza Lukavec, Steve Tůma, Roman Štengl

photo


a v soutěži free fly týmů FF SKYSERVICE/KEEP FALLING.
Zleva : Honza Bartoš, Mark Rahbani, Ondra Rydl

photo


Ubytování všech týmů bylo v hotelech Marriot a Dorint v centru Géry, přes mírné obvyklé potíže bez chybičky, doprava na 10 min. vzdálené letiště vlastními nebo pro zámořské účastníky hotelovými auty. Většina závodníků dorazila v PA večer, na SO byly plánované tréninkové skoky a uvítací ceremoniál.
Po registraci nastal trochu šok, protože jsme zjistili, že na cca 300 závodníků pořadatelé mají celého 1 (slovy jednoho) Twin Ottera.
photo


Takže po manifestu v 9.30h jsme se ocitli "už" v 17 letadle, v 11h odlétával teprve 4. load. Přes ujišťování pořadatelů, abychom se o tréninkové seskoky nebáli, protože tento týden mají podle dlouholetých statistik vždy nejlepší počasí z celého roku, šlo počasí brzy do "háje" a zaplacené tréninkové skoky jsme si mohli max. představovat.
O etice přistání leccos naznačily tréninkové skoky, směr přistání si každý zvolil podle vlastního uvážení, což vedlo ke křížení drah (místo aby dodržovali směr daný pro všechny šipkou na zemi), nízké manévry, nárazy do plotu a stanů. Zřejmě také ani tisíce skoků nestačí k tomu, aby se dalo pochopit, že pokud se za silného větru přistane za překážku, může tam docházet k turbulencím a následně klapání padáků (k čemuž také docházelo).

Letiště samotné je velmi slušně vybavené a je tam vše, co dnes ke standartu DZ patří.

photo


Uvítací ceremoniál proběhl svižně až na množství proslovů od místních obchodníků s uzeninami až po představitele DFV a FAI. Ze které země pochází se dalo snadno poznat podle přízvuku v angličtině (the rrrules to stay togetherrrr...) popř. podle jména (Dr. Uli Schimpanski). Celkově celý ceremoniál spíš připomínal soutěž o nejlepší šusťákovou soupravu a v počtu účastníků výpravy :-)
photophoto


Jelikož jsme na MS byli až na výjimky poprvé, neuvědomili jsme si, že se zřejmě závodí už při nástupu - nutno říct, že zvlášť v disciplině tepláčků jsme hrubě propadli :-).
photo


Samotné WORLD MEET je samozřejmě jedna velká reklama, čehož využívali nejen mamutí světové firmy jako AIRTEC, SUNPATH, PD atd.
photophoto


Ale i Mark, který každou pauzu hbitě využil k propagaci své firmy AIRGUN HELMET, protože kameramani mají malé platy a mohou si tak dobře pržilepšit :-)
photo


NE 6.8.
Počasí v NE jasně dalo najevo, jaké bude následovat i ostatní dny.
photo


Potom co se neudělal jediný start i pořadatelé pochopili, že jedno letadlo zřejmě nebude pro zbytek závodních dnů dost a postupně se objevil i druhý Twin.

PO 7.8.
Začalo se sice dynamicky, ale pořadatelé brzy usoudili, že je "too windy" (8m/s!!!) a po pár startech se z rozhlasu ozvalo nejčastější hlášení celých závodů : DING DONG, FOR COMPETITORS - STAND BY + WEATHER HOLD. Teprve večer se nám podařilo udělat první závodní skok.
photo


I přes absenci tréninkových skoků, mraky, do kterých jsme skočili a čtyřem náletům, než jsme mohli vystoupit, se nám povedlo 12 bodů. To výrazně pomohlo psychické pohodě celého RW týmu, protože i výrazně lepší čtyřky udělaly podobný výsledek.
photo


Nervy jsou tady skutečně na pochodu, jak po MS Grenada 2001 napsal Rupert - Kdo nezažil, nepochopí ...
Další pozitivní věc byla i absence trestných bodů za kameru a busty, přestože rozhodčí jich nadělili v každém kole opravdu požehnaně.
Náš FF team byl po prvním kole volné sestavy na 15. místě.

photo


ÚT 8.8.
Opět špatné počasí, ding dong a spousta WEATHER holds. Pořadatelé a Jury se vzhledem k malému počtu odskákaných soutěžních kol "odvázali" a začali nás hrnout i do výrazně horšího počasí než např. v neděli. 2 další závodní skoky (16 a 13 bodů) nás ujistily, že náš cíl - dostat se nad 20. místo - je skutečně velmi reálný.
photo


I když FF smažky měly pocit, že po druhém kole povinné vylosované sestavy"to můžou zabalit", rozhodčí si to nemysleli a po ohodnocení se posunuli na 13. místo, které už si udrželi až do konce.

photoST 9.8.
Nervozita pořadatelů a Jury se projevila chybami v úsudku o počasí a v organizaci, kterou se snažili napravit přivoláním třetího armádního Twina.
photo


Jejich odpovědi na četné dotazy o dalším postupu vyústily ve standartní odseknutí, že oni jsou povinni pouze ohlásit 15 min. boarding call a nic jiného !!!
Což se přesně stalo nám - původní 2hod do dalšího startu nám v mžiku změnili na 15 min. a přes naše protesty jsme museli jít narychlo skočit. Přes technicky nejtěžší kolo to byl velmi zdařilý skok (11 bodů) a krátce na to se realizovalo i páté závodní kolo (14 bodů).
photo


Opět čisté body až na jeden sporný bust v posledním kole, za který jsme obdrželi jediný trestný bod celého mistrovství.
Přísnost JURY/ORGA, až možná zbytečná, se projevila v nesmyslné penalizaci belgické RW4 o 20% bodů, která do té doby držela suverénně třetí místo. Tým nestihl 3. kolo, protože jeden z členů právě vezl rodící manželku do porodnice.
ČT 10.8.
Ráno nebe bylo opět "jasné", přestože jsme nebyli napsaní do startů, vzhledem ke zkušenosti ze včerejška raději brzy ráno odjeli na letiště pro případ, že by zase JURY změnila názor. Zatímco se RW tým snažil pauzy využívat k tréninku -
photo


FF tým ji většinou využíval k vymýšlení a realizaci různých blbostí :-)

photo


Další reprezentace se už připravovali k večernímu banketu....

photo


Ve 13h došlo k ukončení RW soutěže a vyhlášení finálových skoků, kterých se mělo zúčastnit prvních 10 týmů. Zároveň začaly skoky art disciplín k ukončení některých nedoskákaných kol. Vzhledem k počasí, četným protestům a rejumpům se ani jedno z těchto kol nakonec nepočítalo.
Po ukončení závodů se tedy RW SKYSERVICE umístil na 19. místě, FF SKYSERVICE na 13. místě, což splnilo a převýšilo naše očekávání. Ztráty na týmy o 5 míst před námi byly minimální, což nás může motivovat skončit příště do 15 místa v případě RW soutěže, a okolo 10 místa v případě free fly.
Byla to skutečně vynikající zkušenost, perfektní byla také přátelská atmosféra mezi týmy, kterou jsme skutečně ocenili.

photo


Další info a celkové výsledky je možné získat na www.worldmeet2006.com.

Díky za podporu všem co byli s námi, SKYSERVICE za vynikající podmínky k přípravě na letišti v Příbrami, firmám MarS a JOJOwing za team support a těšíme se Mistrovství republiky 26-28.8. 2006.

Foto : Honza Bartoš, Jirka Jirman